Almanya Fuar Stand Firmaları

Ahşap Standlar

Ahşap (Özel) Standlar

Ahşap Stand denince akla Ahşap görünümlü standlar gelse de aslında ana konstrüksiyonu ahşap malzemeden üretildiği için Almanya fuar stand firmaları Özel Tasarım Stand demek yerine ”Ahşap Stand” adını vermişlerdir.

Ahşap Standlar temelde iki ana kategoriye ayrılır. Bunlardan birincisi hepimizin bildiği mobilya malzemelerde kullanılan fabrikadan üzerine farklı tür renk, desen ve modellerde boyanmış Sunta Lam yada MDF Lam malzemelerdir. MDF uzun yıllar kullanımda su’ya dayanıklılığı ile bilindiği için mobilya üretiminde daha çok tercih edilse de, fuarlar sadece birkaç günlük olduğu için MDF fuarlarda tercih edilmez. Özellikle yoğunluğu sebebiyle ağır bir malzemedir ve standlarda kullanılan malzemeler hacimli olduğu için taşınması, işlenmesi, montajı oldukça zordur. Bu sebeple MDF malzeme fuarlarda nerdeyse hiç kullanılmaz.

Maliyetleri yüksek olduğu için çok tercih edilmese de Akrilik ve High Gloss malzemelerinde fuarlarda kullanıldığını söyleyebiliriz. Özellikle cam gibi parlak ve pürüssüz yüzeyler, zeminler için Akrilik ve High Gloss malzemeler stand projelerinde oldukça şık görünüm sağlar.

SuntaLam Standlar

SuntaLam ve MDF Lam, hepimizin bildiği mobilya malzemelerde kullanılan ahşap parçacıkların preslenerek plakalar haline getirildikten sonra fabrikadan üzerine farklı tür renk, desen ve modellerde lamine boya ile kaplanmış malzemelerdir. Sunta kelimesine Lamine, yani kısaca Lam eklenerek SuntaLam ismini almıştır

MDF uzun yıllar kullanımda su’ya dayanıklılığı ile bilindiği için mobilya üretiminde daha çok tercih edilse de, fuarlar sadece birkaç günlük olduğu için MDF fuarlarda tercih edilmez. Özellikle yoğunluğu sebebiyle ağır bir malzemedir ve standlarda kullanılan malzemeler hacimli olduğu için taşınması, işlenmesi, montajı oldukça zordur. Bu sebeple MDF Lam malzeme fuarlarda nerdeyse hiç kullanılmaz.

SuntaLam Standlar tekrar boyanması gerekmediği için pratiktir, stand kurulumu tamamlandığında stand bitmiş olur. (Ham Sunta Standlar montajdan sonra macun çekilip boyanır, aşağıda Ham Sunta Standlar konusunu inceleyebilirsiniz.)

Sunta Lam Standların avantajları olduğu gibi dezavantajları da vardır, bunlardan kısaca söz edecek olursak;

  • Lam Stand hazır boyalı olduğundan renk seçenekleri kısıtlıdır, hazır renkler katılımcı firmanın kurumsal renklerine uygun ise tercih edilebilir.
  • Lam Stand malzemenin yüzeyi boyalı ve mukavemete dayanıklı olması sebebiyle temizliği ve görsel uygulaması kolaydır.
  • Lam malzemenin nerdeyse tek kusuru parçaların birleşim noktalarında boşluk/derz kalmasıdır, bazıları bunu beğenirken bazıları da çok rahatsız edici bulur ve birleşim yerlerinin de tamamen kaybolmasını ister. Bu durumda macun çekilse de, macunun üzeri boyanamayacağından ek yerleri tamamen kaybolmaz. Standınızda plakaların birleşim noktaların görmek istemiyorsanız HamSunta ile boyanabilen bir stand tercih etmelisiniz.

Ham Sunta Standlar

Ham Sunta; Ahşap parçacıkların preslenerek plaka haline getirilmesiyle Sunta oluşur. Üzerine başka herhangi bir işlem/boyama yapılmadan fuarlarda stand kurulumunda kullanılır.

Ham Suntalar işlendikten ve stand montajı tamamlandıktan sonra alçıpan tavan ve duvarlarında yapılan uygulama gibi, plakaların birleşme noktalarına çatlamayı önlemek için derz bandı çekilir ve ahşap macunu ile ek yerleri sıvandıktan sonra sırasıyla zımpara, astarlama ve boyama işlemleri yapılır. Yine aynen alçıpanların boyandığı gibi ev ve işyerlerimizi boyadığımız standart su bazlı plastik yada silikonlu boyalar ile boyanır.

Fuarlarda duvarlarda parlaklık hem hataları çok ön plana çıkardığı hem de gözü aldığı için parlak silikonlu boyalar pek tercih edilmez, kalıcı bir uygulama olmayacağı için mat boya uygulamanın hiçbir mahsuru yoktur.

Ham Sunta standların da en önemli avantaj ve dezavantajlarından bahsedecek olursak;

  • Ham Sunta boyandığı için fuar katılımcı firmalarının kurumsal renk kodları ile hazırlanmış boyalar ile boyanabilir.
  • Ham Suntaya 3 mm esnek ahşap malzemelr ile oval hatlar verilerek iddialı ve özgün tasarımlar elde edilebilir. Lam standlar boyanamadığı için tasarımda oval hatlar kullanılamaz.
  • Kurulumdan sonra standın macun, zımpara, astar ve boya süreci, bunların kuruma süreleri kısa zamanda teslim edilmesi gereken fuar standları için dezavantaj olabilir.
  • Plastik boyalar ile boyanmış mat yüzeylere ve süre açısından yeterince kurumamış yüzeylere görsel ugulamak oldukça zahmetli olabilir.
  • Boyanmış yüzeyler Lam kadar pürüzsüz olmaz, bu sebeple yapışkan, folyo görseller lam kadar iyi yapışmaz ve boya pürüzleri folydan gözle görülebilir derecede rahatsız edici olabilir.
  • Kurumsal renkleriniz sizler için ”olmazsa olmaz” ise Stand tercihinizi Ham Sunta standlardan yana kullanabilirsiniz.

Modüler Standlar

Octanorm Stand

Modüler Standları Octanorm firması geliştirdiği için çoğunlukla ”Octanorm” olarak adlandırılsa da Almanya’da Türkler ”Sistem Stand” olarak adlandırır, Türkiye’de ”Modüler Stand” adıyla bilinir. Octanorm bu ürüne bir isim vermemiştir ”Klasik sistem” olarak adlandırırlar. Ürün hakkında daha detaylı bilgi için tıklayabilirsiniz.

Modüler Standlar alüminyum kostrüksiyon parçaları ve özel kilit sistemleri sayesinde kolayca montaj ve demontaj edilebildiği için Stand Firmaları tarafından tercih edilirler. Türkiye’deki modüler standlarda kullanılan paneller 6-8 mm aralığındadır. Almanya’daki sistemde 3 mm paneller kullanılır. Paneller hem duvar kapamaları, hem de logo/görsel tanıtımı için kullanılır.

Modüler Stantlar özellikle fiyatı ile bütçe dostudur, ”sadece birkaç günlük fuar için servet ödemek istemiyorum, sadece denemek için fuara katılıyorum vb.” diyecekler için en ideal stand olabilir. Stand alanı küçük ise sadece 4 cm’lik profilleri ile alanınızdan yer çalmadığı için yine tercih edilebilir. Modüler standlar, bol görsel alanının yanında ihtiyaç halinde ürünlerinizi sergileyeceğiniz çeşitli boyutlarda desk/raf vb yapılablir. Panellerinin her iki tarafının kullanılabiliyor olması en büyük avantajıdır, bu sayede stand alanı içerisinde bölme duvarlar, görüşme odaları vb. çalışmalar yapılabilir.

Modüler Stant’lara örnek olarak aşağıda Hoops Basket Firmamız için hazırladığımız Tasarım ve Almanya Münih fuarında yaptığımız Uygulama görsellerini karşılaştırarak inceleyebilirsiniz.

Maksima Standlar

Octanorm Maxima Stand

Maksima Stand yine Octanorm firmasının geliştirdiği ve Modüler standlar gibi alüminyum konstrüksiyondan oluşan fakat görünüm olarak Modüler standlardan çok ayrılan bir stand çeşididir. Alüminyum prfillerin kurulumundan sonra yüzeyine 8 – 10 mm mdf panellerin monte edilmesi ile stand kurulumu yapılır. Maksima stand hakkında daha fazla bilgi için tıklayabilirsiniz.

Modüler standlar ile Maksima Stantlar arasındaki en büyük fark, Maksima Standlarda alüminyum profillerin stand içerisinde çok fazla görünmemesidir. (Modüler standlarda profiller görünür)

Maksima standlarda bütün duvarlar görsel alanı olarak kullanılabilinir. Görünümü şık, panelleri pleksi, cam vb paneller ile kaplanabildiğinden alternatif tasarım seçenekleri sunar. Maksima standlar, Modüler standlara oranla biraz pahalı olsa da Ahşap Standlar’dan daha uygun olduğu için orta bütçe olarak değerlendirilip tercih edilebilir.

Stand çeşitleri hakkında daha detaylı bilgi için bizlerle iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca Tasarım ve Uygulama karşılaştırması yapmak için tasarım ile aynı açılardan fotoğrafları çekilmiş stand uygulamalarımıza göz atabilirsiniz.

Web sitemizde yer alan tüm tasarım ve uygulama görselleri firmamıza ait olup yasal güvence kapsamındadır.

Almanya Ahşap Stand, Almanya Maksima Stand, Almanya Özel Stand, Almanya Stand Kiralama, Almanya Kiralık Fuar Standı.Almanya Modüler Stand, Almanya Sistem Stand, Almanya Fuar Stand, Almanya Türk Stand Firmaları, Almanya Octanorm Stand Almanya Türk Stand Şirketleri